تمرکز و موفقیت

تمرکز و موفقیت

وقتی زندگی افراد موفق رو مطالعه و بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم یکی از اصولی که به موفقیت‌شان کمک کرده اصل تمرکز بوده است. یعنی این افراد توانسته‌اند در هنگام انجام کاری که در راستای هدف‌شان بوده، تمام حواس‌شان را متمرکز آن کار کنند.
شاید خیلی از ما این موضوع را قبول داشته باشیم و با منطق‌مان جور در بیاید که برای بهتر نتیجه گرفتن، باید تمرکز داشته باشیم، اما ندانیم که چطوری تمرین تمرکز کنیم و در هنگام انجام کاری که خیلی هم برای‌مان مهم است تمرکزمان را حفظ کنیم!
چند راهکار ساده بیان می‌کنیم که انجام این کارها می‌تواند به افزایش تمرکزمان کمک کند؛
اولین مورد اینکه ترجیحاً در مکانی آرام، حدود سه دقیقه و با چشمانی بسته سعی کنیم فقط و فقط به نفس کشیدن‌مان توجه کنیم. اگر هر صدایی هم می‌شنویم یا هر چیز دیگری که ممکن است حواس‌مان را پرت کند، سعی کنیم فقط به دم و بازدم‌مان توجه و تمرکز کنیم. خوب است که این تمرین را حداقل سه بار در طول روز انجام دهیم و در هنگام انجام تمرین هم به هیچ موضوع دیگری توجه نکنیم. اوایل انجام این تمرین ممکن است برای‌مان راحت نباشد و در طول این سه دقیقه بارها تمرکزمان بهم بخورد، اما با استمرار تمرکزمان بیشتر خواهد شد.
مورد بعدی که می‌تواند به افزایش تمرکزمان کمک کند انجام بازی‌هایی است که شاید در بین بچه‌ها بیشتر مرسوم است مثل هُب هُب. در این بازی گروهی تعیین می‌شود که هر نفر به ترتیب یک عددی را بشمارد و وقتی به مضربی از یک عدد خاص رسیدند، نفری که باید این عدد را بگوید، بجای گفتن عدد کلمه هُب را بگوید.
مثلاً اگر مضرب‌های چهار مد نظر باشد بازی اینگونه می‌شود: ۱ – ۲ – ۳ – هُب – ۵ – ۶ – ۷ – هُب – ۹ و ادامه بازی…
همچنین انجام کارهای مختلف با دست مخالف هم می‌تواند به افزایش تمرکز کمک کند. به عنوان مثال اینکه در روز یک وعده غذا خوردن (یا بخشی از آن) را با دست مخالف انجام شود و یا مسواک زدن یا نوشتن.
این کارهای شاید به ظاهر ساده، می‌توانند تأثیرات زیادی در افزایش تمرکز داشته باشند.
نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *