سرمایه گذاری هوشمندانه

سرمایه گذاری هوشمندانه

سرمایه‌گذاری هوشمندانه

بسیاری از افراد وقتی با واژه سرمایه‌گذاری مواجه می‌شوند، فکرشان سریعاً معطوف مسائل اقتصادی و مالی شده و تصورشان از این کلمه، فقط سرمایه‌گذاری مادی است. حال اینکه علاوه بر این نوع سرمایه‌گذاری، انواع دیگری از سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد که در این مقاله به توضیح درباره آن‌ها می‌پردازیم. اما در ابتدا لازم می‌دانم کمی درباره مفهوم سرمایه، اطلاعات در اختیار شما عزیزان خواننده قرار دهم.

سرمایه چیست!؟

اکثر افراد در پاسخ به این سوال جواب می‌دهند: «خُب معلوم است دیگر، سرمایه همان نقدینگی، پول، دارایی، خانه، اتومبیل و از این دست موارد مالی است».

نمی‌‌گوییم این‌ها سرمایه نیست ولی یک انسان سرمایه‌های با ارزش‌تری هم دارد…

در واقع می‌توان گفت سرمایه عبارت از حداقل سه مورد مهم است؛ زمان، انرژی و در مورد آخر پول

زمان

هر انسانی در طول شبانه روز بیست و چهار ساعت زمان دارد، اما خودمان را بررسی کنیم و ببینیم آیا از این سرمایه با ارزش و تکرار نشدنی چطور استفاده می‌کنیم!

شاید این مورد را شنیده باشید که هر ثانیه را به یک سکه طلا تشبیه می‌کنند، حال اینکه این مورد برای انسان‌های هوشمند درست است و نه برای هر فردی! پس می‌توان اینطور بیان کرد که یک شبانه روز برای افراد معمولی ۱ شبانه روز است ولی برای انسان‌های هوشمند ۸۶۴۰۰ ثانیه.

پس:     ۸۶۴۰۰ = ۱   ‌

  انرژی

همه ما آدم‌ها درون خود انرژی داریم و گاهی که عمیقاً و با اشتیاق چیزی را می‌خواهیم، تمام انرژی خود را صرف به دست آوردن آن خواسته می‌کنیم.

افرادی که در مشغله‌ها مشغولند و زمانی را برای بررسی نحوه زندگی‌شان و هدف‌گذاری خود اختصاص نمی‌دهند، خیلی وقت‌ها انرژی‌شان را در عصبانیت‌ها و تعارض‌ها، در غُر زدن‌ها و منفی نگری‌ها و موارد اینچنینی، به هدر می‌دهند و دائم احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنند.

برعکس انسان‌های هوشمند انرژی‌شان را صرف رسیدن به اهداف‌شان کرده و هر جایی آن را هدر نمی‌دهند.

 

پول

مورد سوم از سرمایه که پول و مادیات است نیز به نوبه خود دارای اهمیت است. در هر جامعه‌ای افرادی هستند که خیلی راحت برای مهمانی‌های تجملاتی و یا رفتن به رستوران و خوردن فست فودها پول خرج می‌کنند، اما خیلی به فکر سرمایه‌گذاری نیستند!

 

بهترین سرمایه‌گذاری

حال به این بپردازیم که اصلاً بهترین سرمایه‌گذاری چیست و انسان‌های هوشمند چطور سرمایه‌گذاری می‌کنند!؟

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، منظورمان از سرمایه فقط پول نیست. پس مفهوم سرمایه‌گذاری هم این نیست که پول‌مان را کجا ذخیره و سرمایه‌گذاری کنیم. می‌خواهیم ببینیم بهترین روش برای بهره‌مندی و کسب سود از سرمایه‌های سه‌گانه‌مان (یعنی زمان، انرژی و پول) چیست؟

براساس بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده و نیز توصیه بزرگان تمام جوامع در طول تاریخ و همچنین مشاهده رشد و پیشرفت جوامع پیشرفته دنیا، بهترین و هوشمندانه‌ترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری بر روی آموزش است.

انسان‌های هوشمند در هر رده و پُست و مقامی که باشند، آموزش را اولویت خود و افراد گروه‌شان قرار داده و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

می‌توان گفت کشورهای سطح یک دنیا، بخاطر این سطح یک شدند که آموزش‌هایی مفید و کاربردی و صحیح را برای تمام افراد جامعه‌شان، حتی برای سنین پایین طراحی و ارائه می‌دهند. این امر یعنی اهمیت دادن به آموزش، برای افراد این کشورها به یک فرهنگ تبدیل شده است. در صورتی که کشورهای سطح پایین‌تر گاهی در مقابل معرفی یک دوره آموزشی گارد هم می‌گیرند و کلی فکر منفی به ذهن‌شان خطور می‌کند که این‌ها هم کلاهبردارند و کلی افکار منفی دیگر!

در پایان این نکته را تکرار می‌کنم که انسان‌های هوشمندی (مثل شما خوانندگان گرامی که به مطالعه این مقاله پرداخته‌اید)، به این رسیده‌اند که بهترین سرمایه‌گذاری، آموزش است و از هر فرصتی برای این سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند، چه با خریدن یک کتاب باشد و چه یک محصول آموزشی، خواندن یک مطلب در سایت یا شرکت در دوره و کارگاه و سمینار و …

موفق و هوشمند باشید

نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *