مدیر موفق

مدیر موفق

مدیر موفق

در بین مدیران سازمان ها و شرکت ها، افرادی دیده می شوند که وقتی ساعاتی را با آن ها سپری می کنی متوجه می شوی که حتما رابطه ای باعث شده که این آقای مدیر در این جایگاه باشند. وگرنه هیچ نشانه ای از مدیریت و مدیر بودن در وی یافت نمی شود!

البته که تعدادی هم (هرچند کم) هستند مدیرانی که به واقع شایسته این منسب بوده و کارشان را به بهترین شکل بلدند و می دانند مدیریت یعنی چه!؟ اگر بتوان ساعاتی را با این مدیران موفق گذراند، شاید متوجه گذر زمان هم نشد و بودن در کنارشان لذت بخش خواهد بود.

مدیران موفق شاخصه هایی دارند که در اینجا فرصت بررسی همه آن ها نیست، ولی به یکی از اصلی ترین ویژگی های این مدیران موفق اشاره ای خواهیم داشت.

یک ویژگی مدیران موفق هدفمند بودن آن هاست. شاید این مورد به نظر ساده برسد اما برای اینکه متوجه منظورمان شوید، لطفا با ما همراه باشید…

درست است که اکثر انسان ها و مخصوصا کسانی که در جایگاه یک مدیر هستند ادعای هدفمند بودن را دارند، اما منظور ما از هدفمندی، هدفمندی اصولی است و آن هدفی که با رسالت و ارزش های انسانی تطابق داشته باشد. نه اینکه صرفا منظورمان از هدف، رشد سازمان و کسب درآمد و سود بیشتر برای شرکت و کلاً مسائل مالی باشد.

مدیر موفقی که بدین شکل هدفمند است، رشد و پیشرفت تک تک کارکنان زیر دستش هم برایش اهمیت داشته و به آن ها در راه رشد و بهبود فردی شان کمک می کند. چراکه بدین وسیله هم کارکنان پیشرفت خواهند نمود که این موضوع باعث ارتقاء سطح زندگی وی خواهد شد و هم این رشد و پیشرفت باعث رشد و پیشرفت سازمان مربوطه می شود. در واقع یک معادله دو طرفه شکل می گیرد که به نفع کارمند و سازمان خواهد بود.

پس می توان گفت یکی از مهم ترین شاخصه های یک مدیر موفق این است که به آموزش صحیح کارکنانش بهاء دهد و در این رابطه اقدام کند.

در تحقیقاتی آمار نشان داده که هر سازمان بین ۵۰ تا ۷۰ درصد پولش را صرف پرداخت حقوق پرسنل می کند ولی متأسفانه حدود یک درصد از پول سازمان صرف آموزش پرسنل می گردد!

این مورد می توان برای مدیرانی که می خواهند موفقیت های بزرگی کسب کنند فرصت بسیار مناسبی باشد که به آموزش کارکنان بیشتر اهمیت دهند و نتایج بسیار خوبی را هم برای پرسنل شان و هم برای سازمان شان رقم بزنند.

با امید به اینکه مدیران شرکت ها و سازمان های ایرانی، به این مهم بیشتر بپردازند.

 

 

نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *