آموزش، زیربنای خانواده موفق

آموزش، زیربنای خانواده موفق

آموزش، زیربنای خانواده موفق

وقتی دو نفر تصمیم می‌گیرند یک زندگی را بطور مشترک آغاز کنند، در واقع این دو نفر با هم پیمان مشترکی را بسته‌اند و قرار است تا زنده هستند هم‌پیمان، همراه، همپا، همدل و همسر یکدیگر باشند.

می‌توان گفت همه ازدواج‌ها در سراسر دنیا با کلی آرزو و امید، عشق و عاشقی، حرف‌های قشنگ و خوبی و خوشی شروع می‌شود. البته به جز آن‌هایی که یکی از طرفین و گاه دوطرف قصد و نیت خاصی دارند! و یا به اجبار ازدواج می‌کنند.

بعد از اینکه شروع یک زندگی کلید خورد، مسائل مختلفی پیش می‌آید که ممکن است این همه شور و شوق را دست‌خوش تغییراتی کند. ولی همان‌طوری که از عنوان این مقاله پیداست ما قصد داریم در رابطه با موارد و اصولی صحبت کنیم که می‌تواند این زندگی نوپا را به یک زندگی و یک خانواده موفق تبدیل کند، پس با ما همراه باشید؛

زن و شوهر در زندگی مشترک مثل دو خط یک ریل راه‌آهن هستند. پس برای اینکه بتوانند قطار زندگی‌شان را سالم به مقصد برسانند، لازم است باهم هماهنگ بوده و به موازات همدیگر حرکت کنند. البته این واقعیت را هم باید در نظر داشت که بین هر دو انسانی و نیز بین زن و شوهر، اختلافاتی وجود دارد (چرا که بنای خلقت بر تفاوت است)، اما نکته اینجاست که هر کدام از طرفین وقتی زندگی را شروع کردند، باید مواردی را از طرف مقابل‌شان بپذیرند و نیز مواردی را هم که می‌دانند در خودشان اشکال دارند، اصلاح کنند.

پایه و اساس یک زندگی موفق

همان‌طوری که برای ساخت یک ساختمان چند طبقه و یا یک بُرج، قبل از شروع به کار باید بررسی‌ها و برآوردهای لازم صورت گرفته و بعد نقشه و طراحی آن مشخص و در نهایت شروع به ساخت شود، برای تشکیل یک زندگی موفق هم باید اینگونه عمل کرد تا به نتیجه دلخواه و مطلوب رسید.

هرچند متأسفانه با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی و نیز تغییر فرهنگ در جامعه امروزی، آمارها نشان از افزایش نرخ طلاق نسبت به سالهای گذشته دارند، اما جای خوشحالی است که با این وجود دیده می‌شود مراکز مشاوره‌ای در هر شهر بزرگ و کوچک وجود دارند که می‌توانند به آن‌هایی که به واقع دنبال راهنمایی و مشاوره درست باشند، خدمات بدهند.

از این گفتیم که برای تشکیل یک زندگی و خانواده موفق، باید یک زیربنا و فندانسیون خوب و قوی داشت و این یک حقیقت است که آموزش صحیح در موارد مختلف قبل و بعد از ازدواج، نقش همین فندانسیون را دارد.

آموزش مهارت‌های زندگی برای جوانان، نوجوانان و حتی کودکان (البته در هر سنی به زبان خودشان) می‌تواند در ایجاد خانواده‌های موفق و به تبع آن یک جامعه موفق بسیار کمک کننده باشد. این آموزش‌ها می‌توانند در حیطه‌های مختلفی از جمله ارتباطات، حل تعارض، مسئولیت‌پذیری، اعتمادسازی و درک متقابل، آموزش‌های مدیریتی و … باشد.

یک خانواده وقتی می‌تواند در ابعاد مختلف موفق باشد که دو رکن اصلی آن، یعنی زن و شوهر با هم آموزش‌های درست و اصولی را ببینند و برای زندگی مشترک‌شان ارزش‌ها و اهداف مشترکی داشته باشند. وقتی ارزش‌ها و اهداف دو نفر مشترک باشد و دو نفر تمام تلاش خود را در راستای ارزش‌ها و برای رسیدن به اهداف‌شان به کار گیرند، نیروی آن‌ها نه دو برابر، بلکه چند برابر خواهد شد و شور و اشتیاق‌شان برای ادامه راه روز به روز افزایش خواهد یافت.

این آموزش‌ها در واقع درس‌های زندگی هستند که اگر زن و شوهر قبل از ازدواج و نیز در حین زندگی مشترک در پی آموختن آن‌ها باشند، زندگی خوب و خوشی را توأم با موفقیت تجربه خواهند کرد.

همه ما انسان‌ها حق انتخاب داریم و دیده می‌شود بعضی آدم‌ها بیشتر از اینکه به فکر تغذیه مغزشان باشند، به فکر تغذیه شکم‌شان هستند و پول‌های زیادی را در رستوران‌ها و فست‌فودها خرج می‌کنند! اما پیشنهاد ما برای اینکه لذت از زندگی مشترک را تجربه کنید این است که همیشه دنبال این باشید که بهترین آموزش‌ها را در رابطه با خودتان و زندگی‌تان ببینید تا هم به لحاظ فردی و هم خانوادگی رشد و پیشرفت کنید.

پاینده و خوشبخت باشید…

نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *